Пропали канали Т2, пошук сигналу, тюнер не знаходить канали. Рішення проблем прийому телевізійного сигналу і правильна настройка
Мій товариш попросив допомогти з налаштуванням телеканалів цифрового ефірного телебачення Т2 так як у нього ресивер знаходив тільки 16 каналів замість 32. Раніше до певного моменту працювали всі канали.
Повторне сканування не давало позитивного результату. Спочатку грішили на використовуваний недорогий тюнер і думали можливо в ньому якийсь технологічний шлюб як багато пишуть в інтернеті.
Я в наявності маю ще один T2 приймач, спробував просканувати канали на ньому підключивши його до поточної антени замість першого. Результат виявився майже ідентичний за винятком трохи відрізняються в ресіверах Рівня і Якості прийнятого телевізійного сигналу. Порівняння рівня і якості прийому сигналу ресиверами SkyPrime V T2 і OpenFox T2-Міпія я описав трохи раніше в статті.
Основна причина зникнення каналів Т2
Як правило більш 90% аналогічних проблем полягає в використовуваної антени і неправильної її налаштування. Постараємося простими словами розібратися як правильно встановити і настроїти антену на одному з прикладів. Я не буду все називати розумними словами, і можливо буду відходити від правильності термінології або писати своїми словами. Мета - щоб було зрозуміло кожному.
Трохи теорії про те, як побудовані канали
Як нам відомо транслюються в Україні 32 цифрових телеканалу Т2 діляться на 4 групи (мультиплекси), в кожному по 8 телеканалів. Кожен канал на якому працює мультиплекс використовує одну певну частоту на якій транслюються всі 8 телеканалів даного мультиплексу.
Тобто якщо антена з якихось причин при скануванні каналів не може прийняти частоту певного мультиплексу то не будуть показувати всі 8 каналів, що входять в цей мультиплекс.
Приклад налаштування Т2 в квартирі
Повернемося до конкретного прикладу налаштування Т2 у мого товариша. Стабільно працювали лише канали 2-го і 4-го мультиплексу, канали 1-го мультиплексу працювали з завмиранням звуку і відображенням картинки квадратами. Канали 3-го мультиплексу повністю відсутні.
Квартира товариша знаходиться на 6 поверсі багатоповерхового панельного будинку в спальному районі Києва. Дальність до телевежі приблизно 15 кілометрів, видимість не пряма, на шляху є перешкоди у вигляді багатоповерхових панельних будинків. З того що було зроблено раніше: антена просто лежала на балконі, ні до чого не закріплена, і приблизно спрямована в бік знаходження телевежі.
Рішення проблем прийому ТВ сигналу
1. У поданій мною раніше таблиці міститься інформація про Частотах і номерах каналів цифрового ефірного телебачення Т2 та адреси розміщення передавачів в Україні. Виберіть область вашого місцезнаходження і подивіться адресу найближчого до вас телевежі або передавача. У нашому випадку це Київська область - г. Київ, вул. Дорогожицька, 10. Якщо у вашій області є кілька телевеж, зверніть також увагу на колонку Середній радіус покриття. Причина наступна, є вишки які знаходяться ближче до вас але радіус її покриття до вас не дістає, в цьому випадку слід вибрати вишку яка знаходиться далі, але має більший радіус покриття сигналом достающий до вас.
2. Скористаємося сервісом Google Maps для правильного визначення місцезнаходження ТВ передавача на карті а також свого місцезнаходження:
- Клікніть правою кнопкою миші в тому місці де знаходиться ваш будинок і в контекстному меню виберіть "Виміряти відстань". На карті з'явиться початкова точка.
- Клікніть правою кнопкою миші в місці знаходження телевежі і в контекстному меню виберіть "Додати точку". В результаті ви отримаєте пряму із зазначенням точного відстані від вашого будинку до телевежі. У даному випадки отримали 12,45 км. Чому я намалював трикутник, поясню трохи пізніше.
Для кращого позиціонування можна перейти на карті в режим "Земля", і вибрати необхідний масштаб. При цьому відображаються точне розташування всіх будівель.
З таблиці ми отримали адреса: р. Київ, вул. Дорогожицька, 10. Насправді це адреса самого телецентру, він може бути трохи в стороні від вишки. Біля цієї адреси з фото з супутника ми бачимо де дійсно знаходиться телевишка, і точку нашої прямої ставимо безпосередньо на неї.
3. Збільшимо масштаб карти біля будинку і ми побачимо куди точно повинна бути спрямована наша антена, будинок позначений зеленою крапкою. Раніше ж антена була обернена трохи вбік і оскільки прямої видимості телевежі немає всім здавалося що це правильний напрямок.
Те ж саме на звичайній карті. Червоним відзначений будинок куди спочатку була спрямована антена. Якщо стояти біля антени цей кут здається зовсім незначним. Але оскільки використовувана у нас антена вузьконаправлена, без підсилювача - це істотно впливає на який приймає телевізійний сигнал.
Проведемо пряму з неправильно напрямом (дивись перший малюнок). І ми бачимо що антена спрямована не на телевежу а в іншу сторону. Відстань на яке ми відхилилися від вишки становить 3,5 кілометра. Очікувати при цьому від вузько спрямованої антени сигналу з хорошим рівнем та якістю не варто.
Висновок
Правильна установка і настройка антени дозволила нам прийняти сигнал цифрового ефірного телебачення Т2 з рівнем 90-100% і якістю 95-100%, проти плаваючої сигналу з рівнем від 0 до 45% що був спочатку. Вищеописані дії дали можливість без проблем приймати тим же ресивером всі 4 мультиплекси, тобто 32 телеканалу DVB-T2 а також 10 телеканалів DVB-T.