Wi-Fi роутер CPE903 4G/LTE
![Wi-Fi роутер CPE903 4G/LTE](https://images.prom.ua/2688425204_w804_h500_wi-fi-router-cpe903.jpg)
Wi-Fi роутер CPE903 4G/LTE - Як отримати швидкий Інтернет на дачі, використовуючи недорогий Wi-Fi роутер з SIM-картою
ПЕРЕВАГИ:
Недорогий 4G Wi-Fi роутер з SIM картою. Висока чутливість, відмінна швидкість і великий радіус дії Wi-Fi. Можна замінити IMEI.
НЕДОЛІКИ:
Немає прошивок, що дозволяють поміняти TTL. Не показує чисельне значення рівня сигналу.
Думаю, проблема низького рівня сигналу мобільної мережі знайома багатьом. Особливо, вдалині від міст. На дачі ми вирішували її різними способами: для підключення ноутбука підвішували 3G USB-модем від Tele2 на вікно (використовуючи подовжувач) і виходили на вулицю/піднімалися на горище при використанні телефону. Бути прив'язаним до вікна сильно набридло, а нестійка і повільна зв'язок втомила багато нервів. Настав час кардинально вирішити цю проблему. Варіантів було кілька:
1. Купити USB 4G модем. Але це анітрохи не допомогло б стільниковим телефонам, а ноутбук, швидше за все, також був би прив'язаний до вікна.
2. Придбати Wi-Fi роутер, що підтримує USB-модеми і вставити в нього існуючий 3G модем. Я вже зупинився на цьому варіанті, але потім подивився в специфікацію дешевого роутера - він не підтримував який у мене модем. Купувати більш дорогий роутер або 4G модем для дешевого роутера не підходив на роль "простого рішення". Тим більше зв'язка роутер + USB модем все-таки менш надійна. А в компактному форматі USB модем ("свисток") погано охолоджується і має маленьку антену (деякі моделі дозволяють підключити зовнішні антени, але коштують досить дорого).
3. Купити 4G Wi-Fi роутер з SIM-картою. Один пристрій з відпрацьованим взаємодією компонентів, великі антени, корпус, що дозволяє не економити на охолодженні. На цьому етапі я відмовився і від переносних 4G роутерів, які можуть працювати від акумулятора: знову проблеми обмеженого розміру і залежність від акумулятора (з-за великих пікових струмів деякі такі пристрої не можуть працювати тільки від зарядки, а у акумуляторів невеликий ресурс при безперервній зарядці і високих температурах).
Після цього я перейшов до вибору роутера. Почитав 4PDA, там активно обговорюють обладнання HUAWEI, підтримують сторонні прошивки. "Свистки" начебто E8372 від 3200 р. (див. обмеження з п. 2 вище) і серйозні пристрої на кшталт E5186 від 8000 р. Я вирішив пошукати більш бюджетний варіант на AliExpress. Вибір є, але не надто велике і мале число відгуків. Крім того, 4G пристрої можуть працювати в різних частотних діапазонах (bands) і виникло питання - які частоти необхідні? Тут довелося вивчити теорію. Найважливіші твердження:
1. LTE Band 7 (2600 МГц) використовується тільки в містах.
2. LTE Band 3 (1800 МГц) має швидкий інтернет в заміській місцевості.
3. LTE Band 20 (800 МГц) – низька швидкість, але самий великий радіус дії від базової станції.
Висновок: якщо нам потрібен стаціонарний роутер на дачу, нам достатньо перевірити наявність band 3 в нашій місцевості. Якщо він буде - підходить будь-роутер з підтримкою цього поширеного діапазону, якщо немає - треба шукати band 20 або використовувати 3G діапазон.
Для перевірки ставимо програму Netmonitor для Android на телефон, що підтримує 4G. На основному екрані Netmonitor ви побачите інформацію про тип мережі, рівні сигналу і використовується band:
Ми бачимо, що доступна мережа LTE band 3 (B3 в дужках) з рівнем сигналу -90 dBm.
Якщо обмежити телефон використанням 3G, то ми побачимо використовуваний діапазон для цього режиму:
Band 1, частота 2100 МГц.
Я знайшов 3 модифікації роутера CPE903: CPE903-1, CPE903-2, CPE903-3. Список підтримуваних частот (bands):
Бачимо, що найпростіша модель CPE903-1 підтримує потрібні нам діапазони 4G band 3 (B3) і 3G band 1 (B1, підтримка 3G на всякий випадок). Так що ми можемо заощадити і не переплачувати за надлишкові для нас діапазони. Ці 3 моделі (на вибір) я знайшов на AliExpress в магазині "TianJie 3C Digital Store". Але якщо пошукати по імені CPE903, то в інших магазинах AliExpress можна знайти цю ж модель без варіантів і додаткових номерів (як я думаю, це все базова CPE903-1), але значно дешевше CPE903-1 "TianJie 3C Digital Store". Я купив у "Digital Computer Good Store" за 2400 р., були варіанти ще дешевше, але без відгуків.
Ось що мені надіслали:
На екрані показується тип мережі і рівень сигналу, кількість підключених пристроїв, ім'я оператора, час з'єднання, обсяг трафіку. На другому екрані - ім'я Wi-Fi мережі і пароль від неї (його можна приховати).
Вид зі зворотної сторони:
Цікаво, що на етикетці написано CPF903 (а не CPE903, як на сторінці товару). Настройки роутера з веб-інтерфейсу:
Після установки SIM-карти і завантаження Інтернет через Wi-Fi відразу заробив. Привіз роутер на дачу і заміряв швидкість в будинку на першому поверсі, де Інтернет на телефоні практично не працює, бувають навіть проблеми з голосовими дзвінками:
Зв'язок є, але потрібно вибрати точку з кращою швидкістю. На самому роутері сигнал відображається лише кількома смужками як на телефоні. Тому на допомогу знову приходить стільниковий з програмою Netmonitor. Я перевірив кілька місць на горищі і вибрав в результаті точку, де отримав рівень -90 dBm (перший скріншот Netmonitor як раз з неї). Вночі, коли мережа мінімально зайнята, отримав швидкість 47 Мбіт/с:
Вдень ось так:
Чудово, домашній кабельний Інтернет зі швидкістю 30М мене цілком влаштовував)
Тепер перевірка потужності Wi-Fi. Я відійшов у найдальший кут ділянки і отримав рівень -60 dBm і три смужки Wi-Fi:
Важливі зауваження:
1. Я використовую оператора Tele2. Він не забороняє роздавати Інтернет на інші пристрої. У деяких операторів така роздача в базових тарифах заборонена. Для обходу цього обмеження використовуються прошивки із заміною IMEI і TTL. Для роутера CPE903 на 4PDA описаний спосіб заміни IMEI. Офіційні та альтернативні прошивки для CPE903 не відомі.
2. Таблица поддерживаемых сотовых операторов выглядит оптимистично (B1 и B3 почти у всех), но вам стоит проверить наличие поддерживаемых диапазонов в вашей местности с помощью Netmonitor.
3. Есть модель CPE905 во влагозащищенном корпусе для наружного монтажа. Но я не нашел ее в альтернативных магазинах, поэтому решил не переплачивать. Еще один минус - излишнее привлечение внимания. Плюс - при монтаже на улице не будет никаких преград между базовой станцией и роутером. Актуально в местах с очень низким уровнем сигнала.
Загалом, я шкодую, що не купив такий роутер раніше і мучився з нестабільної і повільної зв'язком.